Гуманітарних дисциплін

Методкомісія викладачів гуманітарних дисциплін об'єднує вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури, іноземних мов, історії. Засідання комісії проводяться щомісяця. Педагоги активно обмінюються досвідом роботи, обговорюють науково-методичну літературу. Взаємовідвідування уроків дає змогу ознайомитися з педагогічним надбанням колег, удосконалити власну методику, критично оцінити переваги й недоліки в роботі.

Склад комісії: Братусь Марія Петрівна - голова методкомісії; Члени методкомісії: Бриняк С.М., Гевко Ю.П., Зінченко Н.В., Рихлевич Л.І., Кузик М.А., Музика Н.А. Творчістю, ерудицією, фаховою компетентністю відзначаються викладачі - словесники Валентина Федорівна Баран, Марія Петрівна Братусь, Світлана Мирославівна Бриняк. Засобами української мови та літератури вони сприяють самовихованню й саморозвитку учнів, формуванню в них високої духовної культури, загальнолюдських цінностей. Нополегливість, вміння шукати й дивувати новизною - визначальні складники роботи викладачів іноземної мови Лесі Михайлівни Кріцак, Ліни Любомирівни Жулавської. Любов педагогів до свого предмета виявляється в усьому: у звертанні до учнів, формулюванні правил, читанні тексту. Духовна шляхетність, життєдайна енергія, інтелект властиві викладачам історії Наталії Володимирівні Зінченко і Вікторії Романівні Солонинці. Самоаналіз, критичний погляд на зроблене, гостре відчуття вимог часу - складові стилю роботи молодих педагогів.

        Шевченківським уроком на тему: "Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття, тебе своїм сучасником звемо" розпочали 10 березня свій робочий навчальний тиждень учні училища.

     Про значення творчої спадщини Т.Г. Шевченка у формуванні сучасної молодої людини - громадянина і патріота України йшла мова на уроці. Учні читали напам'ять поезію великого Кобзаря, розширили та поглибили свої знання про перебування поета на Тернопільщені, ознайомилися із творами сучасних тернопільських митців, присвячених Т.Г. Шевченку; випробували свої сили у конкурсі "Чи знаємо ми Шевченка?".

     Урок провела викладач української мови та літератури Братусь Марія Петрівна.

     У п’ятницю 6 березня 2020 року відбулось чергове засідання методкомісії гуманітарних дисциплін, на якому викладач англійської мови Музика Н.А. представила своє портфоліо. Вона розповіла про методичну проблему, над якою працює, а також про компетентності, які формує на уроках.

     Викладач поділилась досвідом щодо застосування проектних технологій та технологій розвитку критичного мислення під час вивчення іноземної мови. Також вона доповіла про роботу гуртка “English whit pleasure”, що діє при кабінеті №18.

     Неля Андріївна розповіла про підготовку і участь учнів училища в олімпіаді з англійської мови та всеукраїнському конкурсі “Greenwich PRO”.

     Викладач проаналізувала відкриті та позакласні заходи, проведені нею за останні декілька років. А також розповіла про семінари, вебінари та тренінги, в яких вона брала участь, задля того, щоб збагатитись новими методиками та технологіями у викладанні англійської мови. Неля Андріївна представила на огляд членів методкомісії свої методичні матеріали.

     Рідна мова в нас одна – єдина, скільки  б мов у світі не було.

     Під такою назвою відбулось в училищі мовне свято, приурочене до Міжнародного дня рідної мови.

     Метою виховного заходу було донести учням інформацію про заснування Міжнародного дня рідної мови, формувати знання учнів про шлях становлення української мови, прищеплювати і розвивати почуття патріотизму, виховувати любов до рідної мови, бажання досконало її знати.

     Виховний захід підготували учні групи №24, учасники театру моди “Феєрія краси” та народного театру “Рампа”, викладач української мови та літератури Братусь М.П.

     29 лютого 2020 року відбувся підсумковий етап ХХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика у приміщенні Тернопільської Української гімназії імені Івана Франка.

     Профтехосвіту Тернопільщини представляла переможець ІІІ етапу Конкурсу учениця нашого навчального закладу Чернявська Вікторія.

     Відбулось нагородження переможців. Чернявську Вікторію нагороджено Дипломом І ступеня та відзнакою Союзу українок Австралії.

     20 лютого 2020 року викладач англійської мови Музика Неля Андріївна провела відкритий урок на тему: “Приготування їжі. Улюблені рецепти”.

     На уроці викладач продемонструвала різні методи навчання, поєднала фронтальну, індивідуальну та групову форми навчання.

     Учні на занятті виконували вправи, які розвивають пам’ять, навички читання та говоріння іноземною мовою: “Кластер”, “Снігова куля”, “Фішбоун”, “Правильний порядок”, “Заповни пропуски”, “Синквейн”.

     Після проведеного уроку відбулось засідання методичної комісії викладачів суспільно – гуманітарних дисциплін, на якому обговорено переваги та недоліки уроку, зазначено його роль в систематизації педагогічного досвіду викладача Музики Н.А.

    28 листопада 2019 року викладач Братусь М.П. провела відкритий урок із зарубіжної літератури на тему: “Г. Гарсія Маркес. Оповідання “Стариган із крилами””.

    Використовуючи проблемний, дослідницький та компаративний методи проведення уроку, інтерактивне навчання, викладач формувала на занятті предметні та ключові компетентності учнів.

    Після відкритого заняття відбулось обговорення уроку, у якому взяли участь  члени атестаційної комісії та педагоги методкомісії суспільно – гуманітарних дисциплін.  

   

    9 листопада, у День української писемності та мови, традиційно стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, який проводиться за підтримки Міністерства освіти  та науки та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників – понад 5 млн. із 20-ти  країн світу.

     Перший етап Конкурсу проходив в училищі 11 листопада 2019 року. У ньому взяли участь учні груп I, II, III курсів. Метою випробувань  є не лише перевірка знань з української  мови, а також солідарність з усіма, хто любить і шанує  рідне слово.

      «Ну що б, здавалося, слова…» - під такою назвою 14 листопада 2019 року відбувся в училищі відкритий виховний захід, приурочений до Дня  української писемності та мови. У виконанні учнів лунало полум’яне слово Т. Шевченка та І. Франка, життєствердна  поезія Лесі Українки. Учасники мовного свята донесли усвідомлення великої ваги рідної мови і особисту відповідальність за неї перед минулим, сьогоденням і майбутнім.

      Виховний захід підготували учні групи № 35 ( класний керівник Славопас О. М.), учасники вокального ансамблю « Мальви» ( керівник Чикалов О.Д.), поетичного театру  « Рампа» ( керівник  Бартків О.Д.), та театру моди « Фейєрія краси» ( керівник Горбачова Є.В.)

     Учні та викладачі училища 8 листопада разом із усіма свідомими українцями взяли участь у написанні ХІХ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

     Напередодні Дня української писемності та мови це - один із заходів, що мав на меті пропагування грамотності, виховання високої мовної культури громадян України.

З метою підвищення професійної компетентності педагогічних працівників суспільно – гуманітарного напрямку та стимулювання позитивного ставлення учнів до навчання з 20 по 24 травня 2019 року в училищі проведено тиждень суспільно – гуманітарних дисциплін.

24 травня 2019 року викладач зарубіжної літератури Братусь М.П. провела віртуальну мандрівку “На перехрестях життєвих та мистецьких доль”.

Учні ознайомились з літературною картою України, пам’ятними місцями, де у різні часи побували і творили майстри світової літератури.

Відеомандрівка дала можливість учням побачити нашу державу у світовому культурному аспекті, сприяла вихованню патріотизму та гордості за героїчне минуле, звичаї, традиції, мову українського народу.

23 травня 2019 року відбувся конкурс “Грамотій” на кращий робочий зошит з української мови та літератури. Переможцями конкурсу стали учні Хованец Світлана (група №10), Пухонський Назар (група №13), Туркот Вікторія (група №20) і Щербак Ліза (група №24).

Зошит цих учнів – взірець охайності та грамотності.

22 травня 2019 року викладачі англійської мови Музика Н.А. та Кузик М.А. в рамках тижня гуманітарних дисциплін разом із учнями групи 26 провели інтелектуальну гру “Star Time”, Метою якої було вдосконалити навички використання усіх форм мовленнєвої діяльності та групової роботи.

Також 22 травня 2019 року учні групи №24 разом з викладачами – словесниками відвідали громадську панахиду, присвячену 158 річниці перепоховання Т.Г. Шевченка.

Учні вшанували пам'ять великого поета.

     21 травня 2019 року учні груп №24 і 26 разом з викладачами української мови та літератури Бриняк С.М. та Братусь М.П. відвідали меморіальний музей С. Крушельницької в с. Біла Тернопільського району, де пройшли дитячі та юнацькі роки геніальної співачки світової слави.

     Екскурсію провела директор музею Надія Яківна Зюбровська. Вона розповіла про генеалогічне дерево родини Крушельницьких, про дружбу співачки з Іваном Франком, Лесею Українкою. Зацікавили учнів світлини та особисті речі уславленої співачки, зокрема її концертні костюми.

     Особливе захоплення у юних відвідувачок музею викликало дзеркало Соломії, яке, за легендою, допомагає справджуватися загаданим бажанням. Як і годится, дівчата по черзі заглядали в нього і загадували сокровенне.

     В іншому залі музею учні дізналися про тріумфальні концерти співачки на кращих оперних сценах світу, а також про її особисте життя – одруження з мером італійського містечка Віареджо Чезаро Річчоні.

     Мовою речових і документальних матеріалів, фотографій, листів, спогадів сучасників учні долучились до прекрасного, до світу великого таланту і відданості українському народові

Уклін тобі, велика Соломіє!

Ми від твоїх негаснучих щедрот

Міцнішими стаєм!

Живе і гріє твоє ім’я, як пісня, як народ.

20 травня 2019 року викладач суспільних дисциплін Теляга Г.А. провела брейн – ринг на тему: “Видатні науковці другої половини ХХ – початку ХХІ ст. та їх винаходи”. Учні груп 20 і 26 взяли активну участь і яскраво висвітлили науковий і культурний прогрес новітнього часу. Під час заходу учасники брейн – рингу згадали історію винайдення і авторів таких  надзвичайно необхідних нам речей як мобільний телефон, інтернет, банківська карта, електромобіль і багато інших новинок нашого часу. У фіналі брейн – рингу учні виступили у ролі майбутніх науковців – новаторів і описали свої “винаходи”, які могли б покращити наше життя.

 

     У ці травневі дні український народ, разом з Європою та світом, вшановує мужність і жертовність тих, хто пройшов палаючими фронтовими дорогами Другої світової війни, на чию долю випали тяжкі роки окупації та пекло нацистських концтаборів, хто в післявоєнні роки відроджував тисячі перетворених на руїну українських міст та сіл.

    Священний обов’язок кожного з нас – бути гідними подвигу батків і дідів та зробити все для того, щоб на мирній землі виховувати дітей, радіти успіхам у досягненні трудових цілей.

    8 травня 2019 року викладач історії Зінченко Н.В. з групою №10 провела відкритий урок на тему: “8 травня – День пам’яті та примирення”.

Пам'ятаємо! Перемагаємо!

     Сьогодні, як ніколи зростає співпраця навчального закладу з працівниками правоохоронних органів. Адже профілактична робота дає можливість виробляти в учнів уміння діяти в конфліктних ситуаціях, приймати правильні рішення, володіти навичками самозбереження, знати свої права та обов’язки.

     16 квітня у учнів групи № 33 відбулась зустріч з представниками патрульної поліції м. Тернопіль. Під час зустрічі представники поліції ознайомили учнів з видами правопорушень  та звернули увагу на види відповідальності учнів та їх батьків за скоєні правопорушення. Патрульні розповіли учням про правову ситуацію серед неповнолітніх у районі, наголосили на існуючих проблемах.

     Зустріч із представниками правоохоронних органів була спрямована на формування правової свідомості та навичок правомірної поведінки учнів,  що допоможе їм ще краще орієнтуватись у правових питаннях та  застосовувати знання на практиці, формувати правову громадську позицію. 

19 березня 2019 року відбулось засідання методичної комісії суспільно – гуманітарних дисциплін.

    У формі круглого столу педагоги обговорили стратегії формування ключових компетентностей учнів у процесі вивчення суспільно – гуманітарних дисциплін. При обговоренні педагоги зазначили, що нові навчальні програми чітко визначають роль того чи іншого навчального предмета у формуванні ключових компетентностей, розшифровують яких умінь і навичок набувають учні, стратегії ж для формування відповідної компетентності викладач вибирає сам.

    Своїм досвідом роботи з виховання патріотизму і національної свідомості учнів на уроках суспільних дисциплін і в позаурочний час ділилась викладач історії Зінченко Н.В. Викладач зазначила, що особливими стають уроки, присвячені революційним подіям, що відбувались у листопаді 2013 – березні 2014 р.р., які продемонстрували готовність молодого покоління відстоювати національні цінності, українську державність.

     З доповіддю на тему: “Нетрадиційні уроки: за і проти” виступила викладач економіки Рихлевич Л.І.

     Минуло 205 років від дня народження Т.Г. Шевченка – славного сина українського народу, але й сьогодні його слово живе між нами. Не просто живе, а турбує свідомість, утверджує національний дух, надихає на боротьбу. Сьогодні, як ніколи, звертаємо до нашого Пророка свої помисли, звіряємо з його ідеалами свої кроки у становленні української держави. Віримо, що здійсняться пророчі Тарасові слова:

І на оновленій землі

Врага не буде супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люди на землі.

     7 березня 2019 року учні групи №23 разом з викладачами-філологами взяли участь у флешмобі біля пам’ятника українському поетові “Тарас Шевченко єднає нас”. Учні вшанували пам'ять Кобзаря, читали улюблені, знані з дитинства, рядки Шевченкових поезій.

     Уже традиційним стало проведення в училищі Шевченківських читань “Шануймо слово Кобзаря”, які відбулися 11 березня 2019 року. До проведення заходу долучилися учні І і ІІ курсів. Полум’яне слово Т. Шевченка звучало у виконанні Бенедюк В. і Радюк Т. (група№14), Барановської І. (група №15), Лозенко Т.і Баріди Ю. (група№16), Туркот В. і Гудь Н. (група №20), Чернявської В. і Кікти В. (група №23), Гурської М. (групи №25), Пшик В. і Радняни Я. (група №26), Романевич В. (група №24).

     Учні з цікавістю ознайомились з виставкою “Кобзарів”, “Ця книжка в домі нашому свята”, організованою силами самих же учнів.

 21 лютого, у Міжнародний день рідної мови, учні й педагоги училища стали учасниками мовного свята "З Україною в серці та на вустах".

     Засобами поезії і української пісні учні розкрили красу і велич рідного слова, розуміння того, що саме юному поколінню потрібно плекати кожне слово материнської мови, передане їм в спадок предками, вивчити, розвивати, берегти її, бо без мови народ перестає бути самостійним і незалежним.

     Мова як відлуння перегорнутих сторінок славної історії нашого народу постала з інсценізації уривка роману Л.Костенко "Маруся Чурай".

     Виховний захід підготували учні групи №14, учасники вокального ансамблю "Мальви", викладачі української мови та літератури Братусь М.П. і Бриняк С.М.

18 грудня 2018 відбулось засідання методичної комісії викладачів суспільно-гуманітарних дисциплін. У формі круглого столу на тему: “Готуємо учнів до ДПА та ЗНО” педагоги обговорили допущені типові помилки при складанні ДПА та ЗНО з метою їх урахування у процесі підготовки до наступного тестування.

         Викладачі української мови та літератури Братусь М.П. і Бриняк С.М., викладач історії Зінченко Н.В. поділилися досвідом підготовки учнів до ЗНО з української мови та історії, ознайомили зі зразками розроблених ними завдань, які використовують у процесі підготовки учнів до тестування.

         На засіданні методкомісії обговорено питання організації роботи з обдарованими дітьми. Результатами такої роботи є проведення в училищі конкурсів та олімпіад, а також перемоги наших учнів:

Чернявська Вікторія – І місце в обласному етапі мовно-літературного конкурсу учнівської і студентської молоді ім. Т. Шевченка.

Плисюк Вікторія – І місце у ІІ етапі учнівської олімпіади з української мови та літератури.

Дзівульська Вікторія – ІІІ місце у ІІ етапі учнівської олімпіади з історії

Плисюк Вікторія – ІІ місце у ІІ етапі олімпіади з англійської мови.

Романевич Вікторія – ІІІ місце у ІІ етапі олімпіади з англійської мови.

Учні училища взяли участь у  всеукраїнському конкурсі з англійської мови “Гринвіч”.

Викладач англійської мови Музика Н.А. виступила з доповіддю “Урахування особливостей сприняття учнями матеріалу в процесі навчання іноземної мови”.

З 10 по 14 грудня 2018 року в училищі проходить Всеукраїнський тиждень права.

Сагайдак Ірина, учениця ДНЗ «Тернопільський центр професійно-технічної освіти» - ІІ місце. Бажаємо успіхів!

13 листопада 2018 року в училищі відбувся І етап Міжнародного конкурсу з української мови імені П. Яцика, у якому взяли участь 26 учнів І, ІІ і ІІІ курсів.      

Найкращими знавцями рідної мови стали: І місце – Чернявська Вікторія (гр. №23), Плисюк Вікторія (гр. №34); ІІ місце – Порада Юлія (гр. №16), Лопацька Соломія (гр. №34); ІІІ місце – Сівіцька Ольга (гр. №33), Кузьмич Марія (гр. №24).  

В училищі відбувся перший етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з предметів суспільно-гуманітарного циклу.    

 Учні І – ІІІ курсів взяли участь у випробуваннях з української мови та літератури, іноземної мови, історії.      

Найкращі результати з української мови та літератури показали учні: Плисюк Вікторія (гр. №34), Лопацька Соломія (гр. №34), Чернявська Вікторія (гр. №23), Тремблюк Віра (гр. №16).      

Переможцями І етапу олімпіади з іноземної мови стали учні: Дзівульська Вікторія (гр. №13), Романевич В. (гр. №24), Плисюк Вікторія (гр. №34), Багрій Богдан (гр. №33).      

У випробуваннях з історії перемогли учні: Дзівульська Вікторія (гр.№13), Шиптур Марія (гр. №23) і Ревуцька Тетяна (гр. №36).     Переможці І етапу учнівських олімпіад візьмуть участь у ІІ обласному етапі олімпіад серед учнів ПТНЗ        

Тиждень суспільно-гуманітарних дисциплін      “Україна починається з отчого краю”- під таким гаслом з 14 по 18 травня в училищі проходив тиждень суспільно – гуманітарних дисциплін, у рамках якого було проведено багато цікавих та змістовних заходів.          Викладачі методкомісії  творчо підійшли до планування та організації усіх заходів, поставивши за мету узагальнити та поглибити знання учнів з рідної мови та літератури, іноземної мови, з історії України та її сьогодення.          Цікаву та ефективну форму краєзнавчої роботи з літератури використали викладачі: Бриняк С.М. та Федорович Т.З. – екскурсії до музеїв, бібліотек.                   

14 травня учні групи №10 разом з викладачем української мови та літератури Бриняк Світланою Мирославівною відвідали бібліотеку-музей “Літературне Тернопілля”. Цікавий бібліотечний урок на тему: “Тернопільщина на літературній карті України” провела екскурсовод музею Лехіцька Оксана Миколаївна. Учні ознайомилися експозиціями музею, які відтворюють розвиток літератури нашого краю від найдавніших часів до сьогодення. Особливо учнів зацікавили виставкові зали, де представлені книги, документи, особисті речі, світлини та картини з приватних колекцій та архівів Олександра Смика, Бориса Демківа та багатьох інших письменників та літературознавців краю.      15 травня 2018 учні групи №13 разом з викладачем української літератури Федорович Т.З., майстром виробничого навчання Ломіковською М.І. побували в Тернопільській обласній бібліотеці для молоді. Тема екскурсії: “Літературне та мистецьке Тернопілля”. Мета: ознайомитись з літературно-мистецькими творами, що представлені на бібліотечних виставках.     Працівники бібліотеки організували екскурсію залами книгозбірні: від абонементного залу та картотеки до мистецького залу. Учні оглянули читацький, комп’ютерний  зали, дитячу кімнату з найновішими книжковими надходженнями, клас, де опановують іноземні мови (англійську, німецьку, польську); у мистецькому залі слухали музичні твори, записані на платівках у 70-х роках XX століття. Деякі з учнів вперше побачили програвач і як він працює. Оглянули виставку малярських робіт художника з Теребовлі М.Наума.      Історія України – це історія боротьби її народу за незалежність, це споконвічне прагнення українців створити власну державу. Досі чи не найбільше суперечок і в Україні, і поза її межами викликає період боротьби під керівництвом ОУН та УПА. Саме діяльності УПА був присвячений урок-реквієм “Хай не погасне пам'яті свіча”, який проходив у Музеї політв’язнів та репресованих. Викладач історії Зінченко Наталія Володимирівна та екскурсовод  музею Савка Орест Іванович розповіли учням про джерела створення ОУН та УПА, їх діяльність найдоступнішою мовою – мовою світлин і документів. Глянувши у вічі тим юнакам і дівчатам, які понад 70 років тому проливали кров за незалежність України, учні пройнялись гордістю за нашу славну історію, за нескорений український народ.          Учні спілкувалися з екскурсоводом, кожен з них зміг зробити власні висновки, зрозуміти правду про УПА, про історію і подвиг нескорених.      Цікаві посиденьки “Я розкажу вам про своє ім’я, і ви багато дізнаєтесь про мене ” провела 15 травня з учнями групи №28 викладач української мови та літератури Братусь Марія Петрівна. Учні дізнались, як тисячоліттями люди творили імена, передаючи їх у спадок нащадкам.          Учні розповідали про таємниці походження і семантику своїх імен; з інтересом досліджували, чи відповідають риси їхнього характеру магічній силі імен, якими їх назвали.      З нагоди відзначення Міжнародного дня матері та Всеукраїнського дня сім’ї 16.05.2018 викладач англійської мови Жулавська Л.Л. разом з учнями групи №14 презентувала відкритий навчально-виховний захід: Mother’s Day “Мати-корінь життя”.          Адже, найціннішим  у житті кожної людини є рідна мати, рідна земля і сім’я!          Про це проникливо сказав поет-пісняр Микола Луків:   “Єднаймося, братове, українці,                                                                                          Бережімо й шануємо наших матерів.                                                                                         І величну й святу матір нашу-Україну”       17 травня 2018 року викладачі англійської мови Кузик Марія Андріївна та Музика Неля Андріївна разом з учнями групи №14 організували англомовну гру-квест “The Cleverest”. Метою заходу було вдосконалити вміння учнів сприймати та розуміти іншомовне мовлення на слух та допомогти учням усвідомити важливість володіння іноземною мовою як засобом спілкування.      Переможцями квесту стали: Сенюк Роман, Романевич Вікторія, Пуцентелла Діана, Стасюк Ірина, Львівська Вікторія та Мазурик Юлія.      У мовознавчій вікторині “Грамотії”, організованій 16 травня викладачем Братусь М.П., змагалися команди – “Всезнайки”(група №26) і “Розумниці”(група№28). Мета конкурсу – узагальнити знання з рідної мови, удосконалити навички колективної роботи, розвивати творчі здібності. Перемогу здобула команда “Всезнайки”, всі учасники отримали солодкі подарунки.        «Мово! Пресвятая Богородице мого народу!» – під такою назвою відбувся позаурочний виховний захід, приурочений Міжнародному дню рідної мови. Про мову як найміцніший зв’язок, що з’єднує усі покоління народу у велике історичне живе ціле, говорили у своїх поетичних виступах учні групи №26 і №24. Нерозривну єдність українського слова, пісні і танцю засвідчили виступи учасників театру танцю «Імпульс» та театру моди «Феєрія краси». Справжнім дійством для усіх учасників і глядачів стали виступи гостей мовного свята – заслужених артисток України Світлани Бабчук та Ірини Гречко.   "Шануймо слово Кобзаря" - під такою назвою пройшли в училищі Шевченківські читання 13 березня 2018 року. Улюблені рядки з поезії Т.Г. Шевченка прозвучали у виконанні учнів групи №10 Туркот В. і Гудь Н., групи №13 Паламара М. і Шиптур М., групи №15 Гедими М., групи №20 Кирик М. і Пантюхової Г., групи №23 Матвійко Р., групи №24 Щуцької Н. і Брозьо О., групи №25 Обозяк Х. і Смакули Л., групи №26 Замойської Т., групи №28 Миц С. і Лавренюк О.   У рамках тижня “Шевченкова весна – 2018” учні І-ІІІ курсів училища 12 березня 2018 року писали диктант “Тарас Шевченко”. Метою заходу було привернення уваги молоді до особистості Т.Г. Шевченка як основоположника української літературної мови. У написанні загальноучилищного диктанту взяли участь учні 12-ти груп. За результатами перевірки, найграмотнішими виявились учні груп №24, 26, 38. Відмінні оцінки з диктанту отримали учні: Міщук Ліза (гр. №16), Плисюк Вікторія (гр. №24), Яблонська Леся (гр. №15), Безпятчук Марія (гр. №26), Сольник Христина (гр. №26), Бас Олена (гр. №26), Косанюк Христина (гр. №26), Оленчук Юлія (гр. №38), Олексій Ірина (гр. №33).   31 січня 2018 року проходив ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури. Учениця групи №28 Плисюк Вікторія, переможець ІІ етапу, представляла учнів ПТНЗ в обласних змаганнях з української мови та літератури. 30 січня 2018 року відбулось засідання методичної комісії суспільно-гуманітарних дисциплін. У формі круглого столу викладачі обмінялись досвідом використання пошуково-дослідницьких завдань випереджувального характеру як засобу активізації пізнавальної діяльності учнів. Викладач української мови та літератури Бриняк С.М. поділилась досвідом проведення професійно спрямованих уроків української мови, ознайомила із зразками, розроблених нею, дидактичних матеріалів для різних професій. Викладач англійської мови Музика Н.А. виступила з доповіддю «Шляхи модернізації уроків іноземної мови». Викладач Жулавська Л.Л. поділилась досвідом використання хмарних технологій для засвоєння та систематизації знань з англійської мови. 15 листопада 2017 року викладач Бриняк Світлана Мирославівна провела відкритий урок з української літератури на тему: «Григір Тютюнник. Коротко про письменника. Вічна тема любовного трикутника в новітній інтерпретації. «Три зозулі з поклоном». Образ любові як втілення високої християнської цінності, яка вивищує людину над буденністю, оглушає її душу».      На уроці викладач поєднала дослідницьку технологію з методом навчального проекту. Діяльність учнів під час проекту здійснювалась у формі самостійної дослідницько-пошукової роботи. Результатами проектної діяльності стали творчі роботи учнів.      Урок, проведений викладачем Бриняк С.М., виховує в учнів милосердя, вміння розуміти і поважати почуття іншої людини, християнські цінності.      На засіданні методичної комісії викладач зробила самоаналіз уроку та було обговорено сильні та слабкі сторони уроку. 09 листопада 2017 року, у День української писемності та мови, учні та викладачі училища долучилися до загальноукраїнської акції – написання радіодиктанту національної єдності «Наші пісні».      Цього ж дня в училищі стартував I етап XVIII Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. У випробуваннях взяли участь 29 шанувальників рідного слова (учні всіх груп I-III курсів).      Святом рідної мови став виховний захід на тему: «Рідна мово материнська, ти – душа мого народу», який провела викладач української мови та літератури Бриняк Світлана Мирославівна з учнями груп №34 і №38. Родзинками свята стали виступи танцювального ансамблю та учасників поетичного театру «Рампа». 16 травня 2017 року викладач економіки Рихлевич Л.І. провела з учнями групи №14 та №18 інтелектуальну гру "Економічний марафон". Захіж проведений з метою формування економічного мислення та економічної культури, розвитку пізнавальної активності учнів. Учні активно, захоплено та з цікавістю виконували завдання: "Екослово", "Економічна аналогія", "Кросворд", "Дишифратор", "Показуха", "Економічний ерудит", демонструючи високий рівень знань з економіки, творчість, креативність. 10 березня 2017 року учні всіх груп теоретичного навчання писали загальноучилищний Шевченківський диктант "Уклін тобі, Кобзарю". Найграмотнішими виявились учні груп №14, №18, №24, №28 "Гортаючи сторінки "Кобзаря" - під такою назвою пройшли в училищі 09 березня 2017 року Шевченківські читання. Учні груп І-ІІ курсів декламували напам'ять свої улюблені поезії Т.Г.Шевченка. Найкращими читцями стали Захарчук К. і Мандзій І. (група №28), Якубівська Л. і Іваськів З. (група №24), Березко Ю. і Олексій І. (група №23), Гузман Х. (група №21), Лавренюк О. (група №18), Щуцька Н. (група №14), Ревуцька Т. (група №16) 21 лютого 2017 року у Міжнародний день рідної мови, в училищі традиційно проходило Свято рідної мови "Народ без мови - не народ". Виховний захід провели викладачі української мови та літератури Братусь М.П. і Бриняк С.М. з учнями групи №28. 18 лютого 2017 року у приміщенні Тернопільської української гімназії імені І.Франка стартував заключний IV етап XVII Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Перед початком конкурсу відбулось урочисте нагородження переможців ІІІ етапу обласного конкурсу. Диплом І ступеня та Диплом ліги українських меценатів, цінним подарунком від обласного управління освіти нагороджена учениця групи №14 Лопацька Соломія. 9 листопада, у День української писемності та мови, стартував І етап XVII Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика. Відкриваючи конкурс, викладач української мови та літератури ознайомила учнів з історією виникнення Свята української писемності та мови, нагадала про роль Нестора-літописця в історії української культури. Учні переглянули презентацію "Петро Яцик - меценат, філантроп, громадський діяч". З метою вшанування творчої спадщини Т.Г. Шевченка та виявлення творчо обдарованої молоді 11 жовтня 2016р. в училищі проходив І етап VII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. У конкурсі взяли участь 24 учасники - учні І-ІІІ курсів. 8 вересня 2016 року відбулось перше засідання методичної комісії, на якому затверджено план роботи методкомісії на 2016-2017 навчальний рік, поурочно-тематичні плани роботи викладачів, опрацьовано нормативні документи та інструктивно-методичні матеріали щодо вивчення предметів суспільно-гуманітарного циклу у 2016-2017 н.р. Літературною картою України, пам'ятними місцями, де у різні часи побували майстри світової літератури, 6 квітня мандрували учні груп №18 і 15. Літературна подорож "З Україною в серці" дозволила учням побачити нашу державу у святковому культурному аспекті, сприяла вихованню гордості за героїчне минуле, звичаї, традиції, мову українського народу. Гідами літературної подорожі виступили учні групи №18 Захарчук Катерина та Пшеничняк Руслана під керівництвом викладача української та зарубіжної літератури Братусь М.П. Відеопрезентацію "Україна в долі зарубіжних письменників" створила учениця групи №33 Глинська Ірина. Викладачі історії Солонинка В.Р. і Прокопик Г.В. провели історичний тренінг « Патріотизм – загальна потреба як України, так і кожного українця» з метою привернути увагу учнів до виявлення патріотичних якостей в повсякденному житті.  Виконання учнями вправ «Скарбничка мудрих думок», «Порадимося з великими», «Піраміда позитивних вражень», «Ціннісні орієнтації», дебати «Яким буде майбутнє України…» поглибило в учнів почуття національної гордості та любові до України. 4 квітня 2016 року в рамках тижня гуманітарних дисциплін учні групи №16 разом із викладачем Баран В.Ф. відвідали художній музей. Учні побачили багату виставку картин українських та зарубіжних художників. Перша зала - виставка ікон українських живописців, а також велика картина Й. Пінзеля, яка привернула особливу увагу учнів.  Далі - картини відомих українських художників: М. Тимоненка, К. Білокур, Т. Яблонської, М. Глущенка та ін. Особливу увагу учнів привернула зала з виставкою картин Тернопільських художників. Особливо - Івана Марчука, 80-річчя якого відзначили цього року. Його стиль пльонтаризм зацікавив відвідувачів. В останній залі були представлені величні картини європейських художників, особливо учнів зацікавила релігійна тема. Сповнені вражень учні зробили світлини напам'ять. 1 квітня учні І і ІІ курсів прилучилися до прекрасного світу поезії Василя Симоненка. З літературно-музичною композицією "Витязь української поезії", присвяченою 80-річчю поета, виступив артист Тернопільської обласної філармонії О.В. Юрик. 31 березня викладач української мови та літератури Бриняк С.М. провела з учнями груп №32 та №33 інтелектуально-філологічну гру "Плекаймо рідне слово". Учні, об'єднані в команди "Мовознавці" та "Україночки", продемонстрували творчі здібності й комунікативні вміння, бажання вести конкурентну боротьбу. 30.03.2016 року викладачами англійської мови Л.Л.Жулавською та І.В.Дорошко проведено навчально-виховний захід «Ode on Language» . Метою цього заходу було виявити вплив англійської мови на формування української та світової культури, демонструючи свої вміння спілкуватися англійською мовою. Учні першого курсу розповіли про важливість вивчення англійської мови, возвеличили мову як засіб спілкування, супроводжуючи виступи піснями, віршами. Брали участь у різноманітних конкурсах «Fast Answer Race», «The Translator». Захід учні завершили виконанням фінальної пісні «Червона рута» англійською мовою.    

Найтриваліший скарб слова

Все інше у нас тимчасове

І поки не скорене слово

Надія на волю жива

Пишіть  and Write

Говоріть and  Speak

Щоб не згинула мова

Щоб не пропав український народ.

      10 березня в училищі відбулось Шевченківське свято "Шлях до Тараса". Перед шанувальниками творчості великого Кобзаря звучали вірші, пісні на слова поета у виконанні учнів груп №18, 32, 24. Учасники поетичного театру "Рампа" виступили з інсценізацією поезії Т.Г. Шевченка "Причинна". 9 березня - день народження великого поета, людини світлого розуму, чистих помислів і трагічної долі - Т. Г. Шевченка. 10 березня - це той день, коли людство вшановує пам'ять генія, що увійшов в безсмертя. Ці дві дати злилися в одну - Шевченківські дні, які розпочалися в училищі конкурсом на краще читання поезій "Шануймо слово Кобзаря". Переможцями конкурсу стали учениця групи №11 Гудзман Христина (І місце), учениця групи №14 Якубівська Леся (ІІ місце), учениця групи №25 Шрамов'ят Діана (ІІ місце), Захарчук Катерина (ІІІ місце), групи №13 Олексій Ірина (ІІІ місце). Свої улюблені поезії з "Кобзаря" декламували учні Ручковський Віталій (група №32), Гуменюк Роксолана (група №10), Лещук Богдана і Кузів Іванна (група №16), Нищота Христина (група №24). Щорічно, починаючи з 2000 року, 21 лютого у різних країнах світу відзначають Міжнародний день рідної мови, проголошений ЮНЕСКО на пропозицію Бангладеш. У нашому училищі свято рідної мови "Кращої, як рідна, мови не буває" відбулося в актовій залі 24.02.2016 р. Літературно-музичну композицію підготували учні групи №18  під керівництвом Баран Валентини Федорівни, викладача української мови та літератури. 02.02.2016 відбувся історичний урок на тему: «Бій під Крутами – подвиг в ім'я України» (до Дня пам'яті героїв Крут) для учнів І курсу. 29 січня 1918 року кілька сотень українських юнаків у бою біля залізничної станції Крути зупинили переважаючі сили більшовиків, які наступали на Київ. Крути ввійшли в історію України як символ національної честі. Ті, хто загинув у битві під Кругами назавжди залишаться в нашій пам'яті. Вони полягли, щоб ми сьогодні жили у вільній і незалежній Українській державі. 2 грудня 2015 року викладач Жулавська Л.Л. провела відкритий урок з англійської мови (за професійним спрямуванням) з теми "Географія туризму" (підсумкове заняття). Вивчаючи тему, учні під керівництвом викладача працювали над проектом, на уроці ж представили результати своєї роботи у вигляді презентацій, демонструючи при цьому набуті знання з англійської мови та вміння їх використовувати у професійній діяльності агента з організації туризму. 2 грудня 2015 року викладачем Солонинкою В.Р. проведений відкритий урок з правознавства на тему: "Сімейне право". Використовуючи роботу з документами, інтерактивні  вправи ("Асоціативний кущ", "Займи позицію", робота в групах), правознавчі задачі, викладач ознайомила учнів з основами сімейного права, розвивала їхні вміння аналізуючи правові ситуації, виховувала правову культуру учнів і почуття відповідальності та обов'язку перед сім'єю. Після проведених уроків відбулось засідання методичної комісії викладачів суспільно-гуманітарних дисциплін, на якому було обговорено відкриті уроки викладачів Солонинки В.Р. та Жулавської Л.Л. В обговоренні взяли участь члени атестаційної комісії. 9 листопада 2015 року в День української словесності та мови, в училищі стартував І етап XVI Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика. Відбулось урочисте відкриття Конкурсу, учні та викладачі ознайомились з презентацією "П.Яцик - будівнивничий, меценат, філантроп". Учні ІІІ курсу (групи №32,33) взяли участь у написанні радіодиктанту національної єдності. 3 листопада 2015 року в училищі проходив І етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т.Г. Шевченка. Переможцями І-го етапу стали Андрухів Тетяна - учениця групи №18 та Мовчан Ліля - учениця групи №24.